O nartach biegowych słów kilka

Narty biegówki zdjęcie

Moi drodzy, każdy z nas lubić spędzać wolny czas w różnej formie. Dużo zdrowia i dobrego samopoczucia przynosi aktywny wypoczynek, dlatego poznawajmy nowe dyscypliny sportu i rozwijajmy nie tylko nasz umysł, ale również ciało.

Chcielibyśmy zatem zainteresować Państwa i przybliżyć Wam fenomen narciarstwa biegowego. Dzięki różnorodności terenu jak również wysokiej technologii sprzętu czy szerokiemu wachlarzowi jego doboru, dyscyplina ta może być uprawiana przez osoby w każdym wieku i na każdym poziomie zaawansowania!

Choć wydawać by się mogło, że narciarstwo biegowe to nudna dyscyplina, wystarczy jednak raz spróbować, by poczuć na własnej skórze ile pozytywnych wrażeń niesie ta forma aktywności. Każdy krok pozostawia za sobą łudzące wrażenie, jakby narty same jechały a nogi niosły nas jak w locie.

Biegi na nartach mnóstwo osób traktuje jako „piesze zdrowe eskapady”, podczas których można się zmagać z trasami o różnych długościach i stopniach trudności. Ówcześnie to bardzo popularna metoda aktywnego wypoczynku dlatego też profesjonalnych tras biegowych jest coraz więcej. Są one przystosowane dla turystów nie tylko pod względem nawierzchni czy bezpieczeństwa, ale również pięknych widoków. Oczywiście aby pospacerować na nartach, nie musimy wybierać oznaczonych tras, każde bezpieczne miejsce zimową porą jest dobre na taką przechadzkę.

Ten sport przywędrował do nas z krajów Skandynawskich. To właśnie tam, już w czasach prehistorycznych, ludzie opracowali narty jako doskonały środek szybkiego przemieszczania się w okresie zimowym. Narty usprawniały myśliwym polowanie, z biegiem lat zaczęto ich używać na co dzień.

Zacznijmy zatem od początku. Jaki sprzęt będzie nam potrzebny?

Narty biegowe, które zazwyczaj są długie i cienkie, aby łatwo ślizgały się po powierzchni i zwiększały prędkość osoby, która ich używa. Zazwyczaj ich długość wynosi ok 2 metrów, szerokość przy wiązaniu ok 5 cm, a w pozostałych miejscach narty od 1 do 4 cm. Jednak w zależności od wieku, ciężaru i umiejętności osoby, dobiera się indywidualnie odpowiedni sprzęt.

Kolejnym elementem ekwipunku biegacza są kijki. Najczęściej wykonane z aluminium i innych lekkich i wytrzymałych materiałów. Coraz bardziej popularne są kije wykonane z mieszanki włókien węglowych i szklanych. Ich odpowiednia długość zależy od wielu składowych, ale można w uproszczeniu przyjąć, że w przypadku rekreacji i poruszania się stylem klasycznym powinny sięgać do ramienia. Jeśli natomiast chcemy poruszać się technikami łyżwowymi to potrzebujemy dłuższe kije na wysokość nosa.

Aby stopa mogła się swobodnie poruszać podczas przemieszczania, zwłaszcza stylem klasycznym pięta jest wolna a mocowanie buta do narty jest tylko w jego przedniej części. W przypadku specjalistycznych wiązań do stylu dowolnego buty konstrukcyjne różnią się i zapewniają lepsza kontrolę nad nartą. Należy pamiętać, że producenci nart biegowych oferują różne typy wiązań. Dwa najważniejsze i najbardziej popularne systemy to SNS i NNN.

Jakimi stylami można uprawiać ten sport, czyli o co w tym chodzi?

W zasadzie możemy tu mówić o dwóch głównych stylach, przy czym każdy z nich wymaga nieco innego osprzętu:

  • styl klasyczny – wymaga dłuższych nart o ok. 10-20 cm od nart do „łyżwy”. Narty na najwyższym poziomie mają również inna charakterystykę i inną budowę. Najbardziej charakterystyczne dla tej techniki to równoległe prowadzenie nart. W tej technice wyróżniamy różne kroki, najczęściej stosowane z nich to:
    – tzw. „jodełka” jedyny krok w stylu klasycznym, gdzie narty mogą być ustawione kątowo względem siebie polega na szerokim ustawieniu przodów (dziobów) nart, a tyły (piętki) nart trzymamy blisko siebie, ruch wykonujemy na przemian nogą lewą i prawą. Odbijamy się krawędzią wewnętrzną. Stosujemy gdy musimy pokonać stromy podbieg,
    – krok naprzemianstronny najczęściej stosowany wśród początkujących polega na naprzemianstronnych ruchach nóg, bardzo podobny do kroku jaki używamy na co dzień poruszając się na nogach. Polega na odbijaniu się z jednej i ślizganiu na drugiej narcie i tak na przemian. Odbicie wspomagamy naprzemianstronnym odepchnięciem kijami. Doskonała metoda pokonywania płaskich terenów i niewielkich podjazdów),
    – bezkrok tzw. „pchanie” polega na równoczesnej pracy ramion i koordynacji z pracą tułowia w celu odepchnięcia się, narty prowadzone równolegle bez żadnych przyruchów. Stosujemy najczęściej na lekkich zjazdach i płaskich odcinkach,
    – jednokrok uważany za jeden z najtrudniejszych w technice klasycznej. Można powiedzieć, że jest to połączenie „pchania” i kroku naprzemianstronnego. Odbijamy się jedną nartą i łączymy narty kontynuując fazę poślizgu na obu nartach, czynność powtarzamy na przemian chociaż nie jest to konieczne, można w ramach ćwiczeń odbijać się kilka razy tą samą nartą. Jeśli opanujemy ten nie łatwy krok zapewniamy sobie wygodne przemieszczanie się zarówno na łagodnych podbiegach, zjazdach i terenie płaskim,
  • styl dowolny – jak sama nazwa wskazuje w tym przypadku sposób i technikę biegu dostosowuje się do prędkości i ukształtowania terenu w sposób dowolny. Jednak w praktyce stosowane są techniki łyżwowe, stąd często stosowana potoczna nazwa „ styl łyżwowy” Na wysokim poziomie wymagają specjalnego sprzętu. Na potrzeby rekreacji wystarczy sprzęt uniwersalny. Pamiętajmy, że narty powinny być krótsze a kije dłuższe niż do „klasyka” Technika ta jest szybsza i również wyróżniamy w niej kilka sposobów poruszania się. Najważniejsze to utrzymanie poślizgu nart, który uzyskujemy po odbiciu z wewnętrznej krawędzi narty ustawionej kątowo. Nie powinniśmy się przejmować początkami ponieważ na pewno nasze ruchy nie będą przypominać tych które możemy podziwiać u najlepszych. Z każdym kilometrem i każdą godziną nauki będziecie mogli coraz bardziej poczuć szybkość i wolność jaką daję „krok łyżwowy” Wskazówki odnośnie poszczególnych kroków techniki dowolnej zamieścimy wkrótce,
  • styl telemarku – jest techniką pokonywania zakrętów podczas zjazdów podczas których pięty narciarza nie są przymocowane do nart.

Moi drodzy, podczas biegu na nartach angażowane są wszystkie mięśnie, dzięki czemu nie tylko dotlenimy organizm, spalimy mnóstwo kalorii, ale również wyrzeźbimy swoją sylwetkę.

Zapraszamy na profesjonalną lekcję z naszym instruktorem!